Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
112 postów 67 komentarzy

Problemy CZD szczytem góry lodowej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pani Beata Szydło powiedziała w zeszłym roku: „Pielęgniarki muszą strajkować, żeby osiągnąć to, co im się należy”. Konstanty Radziwiłł herbu Trąby twierdził: „Wśród pielęgniarek wzrost płac jest niedostrzegalny. Wynagrodzenie musi być adekwatne”.

 

Pielęgniarki z CZD ciągle strajkują. Porozumienia nie udało się osiągnąć a najlepsza pediatryczna placówka w Polsce nie jest w stanie LECZYĆ małych pacjentów. Pani Beata Szydło powiedziała w zeszłym roku: „Pielęgniarki muszą strajkować, żeby osiągnąć to, co im się należy”. Konstanty Radziwiłł herbu Trąby twierdził: „Wśród pielęgniarek wzrost płac jest niedostrzegalny. Wynagrodzenie musi być adekwatne” i dalej „Trzeba bić na alarm. Jest ich za mało (pielęgniarek) a będzie coraz mniej”.Poglądy się jednak zmieniają i dzisiejsi decydenci, czyli pani Premier i Minister Zdrowia mówią dzisiaj to samo co rządząca wówczas PO: sprawa jest trudna, nie mamy pieniędzy, staramy się i takie tam.

Środków finansowych na podwyżki w służbie zdrowia nie ma. Jednak w budżecie jakieś są, gdyż parlamentarzyści otrzymają więcej pieniędzy na finansowanie działalności politycznej. Pensje policjantów wzrosną w przyszłym roku średnio o 250 zł, a za 2 lata dostaną jeszcze po 3 stówy więcej. Nie tylko ci mundurowi, ale również ci z administracji. Może ściąganie mandatów i stukanie w klawiaturę jest ważniejsze niż opieka nad chorymi dziećmi?
A prowadzenie biur poselskich i nakłady związane z ich remontami muszą wzrosnąć o 6,5 czy11 tys. złotych?

Centrum Zdrowia Dziecka to przodująca placówka w Polsce. Odsyłane są tam dzieci nie mogące znaleźć medycznej pomocy w szpitalach całego kraju. Najbardziej skomplikowane przypadki wymagające pomocy najlepszej kadry medycznej znajdują w CZD ostatnią deskę ratunku. Tylko tutaj mogą spełnić się ich nadzieje i mogą znaleźć adekwatną opiekę. Pielęgniarki są jej częścią i to one zajmują się głównie małymi pacjentami. Opieka jednak jest niewystarczająca jak przyznają obie strony sporu ok. 10% średniego personelu, którego brakuje, nie chce się załapać na „dobre”, według pana ministra, pensje. Podobno wyższe od średniej krajowej.

Prawo i Sprawiedliwość zapewniało w swoim dokumencie programowym:
Skala problemów ochrony zdrowia stawia przed władzą publiczna zadanie dokonania licznych i poważnych zmian, tym trudniejszych, ze nie mogą spowodować nawet chwilowego zachwiania bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów” oraz: „Polityka NFZ prowadzi do niekontrolowanego rozpraszania środków i osłabia kluczowe dla systemu ochrony zdrowia publiczne zakłady opieki zdrowotnej, czego jaskrawym przykładem jest sytuacja Centrum Zdrowia Dziecka i wielu wysokospecjalistycznych szpitali klinicznych.”  Trudna sytuacja w CZD była więc znana i nie powinna stanowić zaskoczenia.

Rząd ma problemów, co niemiara. Nie wszystkie są łatwe i nie wszystkie można rozwiązać w ciągu nawet ½ roku. A służba zdrowia jest jednym z najbardziej skomplikowanych resortów do zarządzania. Nie widać jednak niestety planów, co właściwie minister Radziwiłł zamierza zrobić, aby do podobnych sytuacji jak w CZD nie dopuszczać. Zdeterminowane pielęgniarki w Warszawie odeszły od łóżek pacjentów pomimo wyraźnych sygnałów to zapowiadających. Nikt z nimi przedtem ze strony ministerstwa nie rozmawiał, nikt nie próbował rozwiązać chociażby kadrowych problemów, nikt nie pofatygował się w pierwszej fazie konfliktu, aby go jak najszybciej zakończyć i nie doprowadzać do sytuacji zagrażającej zdrowiu młodocianych pacjentów.

Kiedy usłyszymy od rządu, jakie ma KONKRETNE plany reformy służby zdrowia? Na czym on będzie polegał i w jakim terminie może być zrealizowany? Jakie będą jego koszty i kto je będzie ponosił? Czy będzie to miało wpływ na koszty ponoszone przez „zwykłego” Polaka? Co się poprawi a co może pogorszyć?
Pomstowanie na poprzedni rząd problemów nie rozwiąże. Czas już pokazać, że może być lepiej. Jak do tej pory pan minister Radziwiłł nie bardzo spełnia wysokich oczekiwań. Chyba już czas pokazać konkretne owoce pracy jego ministerstwa.

 

 

KOMENTARZE

 • Autor!
  Kiedy usłyszymy od rządu, jakie ma KONKRETNE plany reformy służby zdrowia?


  Po kolei najpierw sprawiedliwość!!
 • Przed wyborami wiedząc, że to ostatnia szansa Kaczyńskiego
  Szydło, bo sukces Dudy to jej zasługi zrobiła wszystko, na co jej wykształcenie pozwala festyn polityczny. Trzeba przyznać zrobiła to dobrze, tyle, że na tym festynie narozdawała kiełbasy wyborczej ponad normę. Ograniczenie wieku emerytalnego, 500+, podwyższenie progu podatkowego, pomoc państwową dla frankowiczów, górnikom, że nie stracą miejsc pracy, pielęgniarkom, nauczycielom podwyżki. Tyle, że na to państwa nie stać. Polacy, można powiedzieć "na złość" PiS zagłosowali na nich dając im przewagę parlamentarną pozwalającą na samodzielne rządy mówiąc "sprawdzamy" I wtedy bańka kłamstw pękła, kiełbasa okazała się zatęchła. Nie da się zrealizować kłamst, którymi tak szczodrze obrażał nas PiS. Najpierw Duda, z miną dziecka oznajmił nie wiedziałem, że prezydent nie ma uprawnień do obniżenia wieku emerytalnego. On jako prawnik wykazał się całkowitą nieznajomością prawa. Nie zna konstytucji, nie zna ustawy o TK, po prostu, wszystkie wykłady na UJ opuścił, tylko kto mu to zaliczył?
  Radziwił, rozbawił mnie do rozpuku, gdy 1 stycznia b.r. ogłosił sukces, że wszystkie przychodnie pozostały otwarte. Myślał, że Polacy to Kurskiego "naród głupi, co wszystko kupi", nie wiedzą, że w Porozumieniu Zielonogórskim zamykającym gabinety on główne skrzypce grał. Dziś, gdy pielęgniarki kłamcom rzuciły ich kłamstwa w twarz wiją się jak piskosze. No cóż, Polacy zaczynają mówić "Sprawdzam", kłamcy wiją się.
 • @Zawisza Niebieski 23:57:21
  Jednemu wystarczy 0.7 innemu kilka piw, jeszcze innemu jakiś dopalacz by mogli być na odlocie i w amoku.
  Tobie zaś wystarczy .............dwa wyrazy, Kaczynski i PIS.
  Odlot ekstraliga
  Tani jesteś w utrzymaniu 8-)))

  Oby tan noc znow nie byla dla ciebie koszmarem
  Dobranoc
 • @Husky 00:07:54
  Sprawdzam,
  kto z imienia i nazwiska oraz sprawowanej funkcji zarządził, aby dać upadlinie 1 mld euro ?
 • @klementyna 19:23:00
  ++Po kolei najpierw sprawiedliwość!!++

  Rzeczywiście. Sprawiedliwości w kolejce do lekarza. I po trumnę :)
 • @Husky 00:07:54
  Widzę, że jak zobaczysz w moim tekście słowo Kaczyński, to już wiesz, że to będzie atak na niego. No cóż, dziś rządzi nami Kaczyński, więc trudno się do jego osoby nie odwoływać.
  Bajki z 1001 nocy opowiadała Szydło, pamiętasz może główne wątki? Obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys zł, ratowanie kopalń, podwyżki dla pielęgniarek, nauczycieli. Wrak też miał zaraz z Rosji wrócić, jak tylko PiS tupnie, bo przecież PO nieudolnie tę sprawę prowadziło. Mamy pół roku rządów PiS, rok rządów prezydenta i na razie jak powiedział w chwili szczerości Ziobro w czasie podsumowywania poprzedniego rządu, nikt nie rozwalił tak sądownictwa jak obecny rząd. (oczywiście mówię to z pamięci, więc staram się oddać sens :)
 • @lchlip 09:19:04
  Wszystkiego na raz nie da się zrobić ! Było krzyczeć i wymagać od PO-PSL było 8 lat było.
  Teraz trzeba poczekać niestety na zapełnienie pustej sakwy.
  A co chorzy na kogo głosowali nie widzieli tych oszukistów przez 25lat ?

  Teraz każdy chce wszystkiego od PIS-u już im dajcie .Bo jak nie to odstąpimy od łózek chorych dzieci np....

  Trzeba było myśleć od 4czerwca 1989r .
 • @klementyna 11:49:59
  "Pusta sakwa"? I z niej finansuje się pewnie 500+? Za posiadanie dzieci a nie za pracę w służbie zdrowia w najlepszym, dziecięcym szpitalu w Polsce.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930