Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
112 postów 67 komentarzy

PiS na spalonym, sędzia kalosz

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prawo jest ważne, ale prawo nie może być ponad szczęściem narodu.

 Zespoły wyszły na boisko, mecz się zaczął i w pierwszej minucie bramka! Publika porywa się z miejsc, entuzjazm na trybunach ale tylko na tych miejscowej drużyny. Goście zaczynają gwizdać a wołania „sędzia kalosz” rozlegają się ogromne. Przecież każdy widział spalonego! Gdzie tam, wszystko w porządku, jaki spalony idioto! Po Prostu lepiej kopią a nawet sędzia bramkę odgwizdał. Tak, ale ten sędzia podawał kiedyś piłki waszym na boisku to i nie dziwota, że dla was gwiżdże. Nie dla nas, tylko sprawiedliwy jest, wszystko widzi i żadnego spalonego nie było!

Trener na trybunach klaszcze bo asystent z pomocnikami drużyną kieruje, lekarz psycholog notatki robi, jak to zawodnicy dobrze zmotywowani i polecenia trenera perfekcyjnie wykonują, sędziowie liniowi patrzą na głównego i głowami kiwają, piłka na środek boiska i tylko czekać jak następnego gola wbiją.

 Dwie drużyny, piłka jedna i gra toczy się dalej. Nie najładniej to wygląda i znawcy sztuki futbolowej psioczą ale punktów za wartość artystyczną jeszcze w futbolu nie przyznają, a więc tych kilka fauli po drodze i tak wszyscy szybko zapomną. Trochę po bandzie nasi jadą ale liczy się wynik a nie co te wrogie trybuny skandują. Dzielne te nasze chłopaki i wiedzą, że dla swojego klubu warto i po kostkach innych trochę pokopać bo przecież wszyscy tak robią.

 Piłka nożna w polityce. Dwie drużyny, dwie dopingujące grupy kibiców, tylko boisko i piłka jedna. Kopana na wszystkie strony i trochę sflaczała ale kto by się tym przejmował. Musimy wygrać a potem to się podpompuje. Nie wiadomo co prawda czy pęknięcia da się jeszcze naprawić i rysy zapucować, ale w tej chwili nie o to gra się toczy. Jak wygramy to będziemy się martwić albo i nie. Niech inni sobie tym głowę zawrcają.

 W polskiej polityce chodzi w tej chwili o wygraną. Straty są podobno nieuchronne ale jakie i na jaką skalę mało kto zawraca sobie tym głowę. Długofalowe następstwa działań uderzających w podstawy nie tylko dobrych reguł i politycznych zasad ale działania państwa i jego organów będą oczywiście kiedyś widoczne ale czy ktokolwiek wie jakie będą i kiedy to nastąpi? Czy ktoś myśli o takich przyziemnych sprawach już dzisiaj? Jakoś tak bardziej konkretnie, z planem działania, skutkami, strategią zdefiniowaną przez specjalistów i konsensusem koniecznym przy wprowadzaniu zmian dotyczących ogółu obywateli? Czy Po Prostu działamy na zasadzie co nasze i do domu a mamy przecież stratega, który za nas pomyśli i zrobi to co dla nas najlepsze.

 Trudno oczekiwać po tak dużych zmianach na scenie politycznej aby wszystko odbywało się spokojnie i bez zakłóceń. To co może niepokoić to METODY jakimi się te zmiany wprowadza. Jeżeli przypominają one to wszystko co chciałoby się ukrócić i polepszyć to nadzieja na poprawę wydaje się iluzoryczna. Nie można przecież państwowych zadań i interesów, konstytucyjnych i ustrojowych opierać na wierze, że jakoś to będzie a ponieważ mamy dobre zamiary to na pewno muszą się one udać. Mamy wystarczająco dużo przykładów z historii jak bardzo opatrznie tego typu rozumowanie się kończyło oparte na stwierdzeniach typu:

 - „Konstytucja nie jest najświętszym prawem, jest prawem.”

 - „prawo jest ważne, ale prawo nie może być ponad szczęściem narodu

 Czyżbyśmy powracali do sytuacji, kiedy to PARTIA decydowała o tym co jest SZCZĘŚCIEM NARODU?

KOMENTARZE

 • Pro-kura wszczyna "śledztwo"
  Kilka dni temu chazarska "prasa" podała ,że prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie decyzji PIS i Kukis 15 ...

  Co wzbudza śmiech we mnie ,to to ,że nie napisano- w sprawie decyzji Sejmu-większości- tylko 2 partii ...
 • @kfakfa 09:50:27
  Najlepiej niech od razu przyaresztuje, celem uniknięcia mataczenia, wszystkich posłów PiS i Kutza.
 • Autor
  Był kiedyś tak "zły sędzia", "sędzia Rumun", Paturanu...
  Sędzia zawsze musi być sprawiedliwy. Jak patrzy na "prawo" często błądzi.

  "Jeżeli prawo i sprawiedliwość są w konflikcie, musimy wybrać sprawiedliwość i nieposłuszeństwo wobec prawa.”

  "W polskiej polityce chodzi w tej chwili o wygraną".

  Jak potraktować to stwierdzenie dosłownie, to za „politykę” należy podstawić „roztropną troskę o dobro wspólne Narodu”, to tylko zakrzyknąć: oby tak dalej.
  Problem jest wręcz w uczciwych zasadach gry, o jednakowym rozumieniu słów: „Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość”.

  "Straty są podobno nieuchronne ..."
  To jest tak, jak ze skokiem na główkę do wody. Zanurzyć się pod poziom trzeba (straty). Można od razu hamować tonięcie, ale można i świadomie je przyspieszyć, aby zaraz odbić się od twardego dna i wypłynąć na powierzchnię z wielką energią do dalszych dzieł...
  Ale można też zachować bierność, z tym, że wtedy, jak dno będzie muliste, może już nie być możliwy powrót na powierzchnię...

  "To co może niepokoić to METODY jakimi się te zmiany wprowadza. Jeżeli przypominają one to wszystko co chciałoby się ukrócić i polepszyć to nadzieja na poprawę wydaje się iluzoryczna".
  To ważna uwaga. Podstawowym problemem jest demoralizacja polskiej polityki i życia publicznego.
  Przywrócić moralność to nie tylko wytyczyć i realizować moralne cele, ale i moralne drogi dochodzenia do nich. „Cel nie uświęca środków”.

  "Mamy wystarczająco dużo przykładów z historii jak bardzo opatrznie tego typu rozumowanie się kończyło oparte na stwierdzeniach typu:
  - „Konstytucja nie jest najświętszym prawem, jest prawem.”
  - „prawo jest ważne, ale prawo nie może być ponad szczęściem narodu”
  Czyżbyśmy powracali do sytuacji, kiedy to PARTIA decydowała o tym co jest SZCZĘŚCIEM NARODU?”"

  Opaczne rozumienie powyższych sformułowań zawierających słowo „prawo” jest nie tylko w tym, że jest to mowa „ODGÓRNA” – czyli typu faszystowskiego, czyli "WŁADZA DAJE PRAWA", co od razu prowadzi do tyranii władzy, ale i w oszukańczej narracji, że chodzi o prawo, a nie o prawodawstwo, a więc w szczególności o prawa sprawiedliwe, uczciwie zrównoważone obowiązkami, a nadto prawodawstwo służebne obywatelom, dobrym ludziom, Narodowi, życiu... – prawodawstwo w randze świadomie i dobrowolnie zawieranych umów.

  Co do tego szczęścia, to oczywiście paskudna manipulacja, bo nie dotyczy ono w ogóle Narodu, a jest rzeczą indywidualną, subiektywną. Jeden będzie szczęśliwy, kiedy będzie się piął w górę, na monteweresty, a drugi przeciwnie – kiedy będzie pędził w dół, na zatracenie. Nie da się tu nic uogólnić, a samo prawodawstwo, aby było sprawiedliwe musi przecież równo dotyczyć wszystkich.
  Z Konstytucją sprawa jest poważniejsza, bo autor powyższego zdania sugeruje możliwość omijania Konstytucji (”jest prawem”, a z prawa przecież nie ma przymusu korzystać), kiedy ona faktycznie to nie jest prawem.
  Nie jest też „najświętszym prawem”.
  To fałsz „narracji przez prawo”, prowokacja do takiego właśnie zdradzieckiego myślenia.
  Konstytucja to tylko zbiór norm i definicji wyrażających wolę Narodu odnośnie organizacji życia publicznego w Państwie, dopiero źródło prawodawstwa, w tym praw.
  Sprawę rozwijam szerzej w poście http://miarka.neon24pl.neon24.pl/post/127874,uwaga-oszustwo-w-narracji-cz-2
  Nie będzie łatwo zmieniać nawyki mowy wpajane nam od dawna, od czasów przedchrześcijańskich, ale i ostatnio intensywnie przez lewactwo, ale zadbanie tu o język precyzyjne zrobiło się już koniecznością bytową, więc przy okazji o to od razu apeluję.
 • Autor
  Konstytucja nie jest najświętszym prawem, ale prawem ustanowionym. Zamiast "szczęścia narodu", co Waść podnosisz jest jeszcze prawo naturalne.
  Nigdzie nie powracamy póki co, to PO wrzucała w niszczarki tysiące podpisów w ważnych sprawach, nawet ich nie licząc. Oni to wiedzieli, co dla narodu jest szczęściem.
 • @kfakfa 09:50:27
  "chazarska "prasa" podała, że prokuratura wszczyna śledztwo...nie napisano- w sprawie decyzji Sejmu-większości- tylko 2 partii ..."

  To celowa "usterka prawna", kreacja "faktu medialnego" (gdzie Rada Etyki Mediów, gdzie sankcje finansowe i dyscyplinarne?) żeby z tego powodu sprawa została umorzona, a więc znowu będzie szum - "przeciw PiS-owskiej prokuraturze".
 • @wercia 13:54:56
  "Konstytucja nie jest najświętszym prawem, ale prawem ustanowionym. Zamiast "szczęścia narodu", co Waść podnosisz jest jeszcze prawo naturalne".

  Niezupełnie. Konstytucja jest nadrzędna nad wszelkim prawem stanowionym. Pisałem o tym powyżej o 13:44:04.
  Nieścisły jest też zwrot "prawo naturalne". Raczej mówmy precyzyjnie, że natura ma swoje prawa (wymagające uprzedniego spełnienia właściwych im obowiązków), do których musi dopasowywać się prawodawstwo.
 • @miarka 14:09:18
  "Niezupełnie. Konstytucja jest nadrzędna nad wszelkim prawem stanowionym" .  Zależy u kogo. Konstytucja w Polsce jest "regulowana" przez ustawę i pajaca niższego rzędu jakim jest sra-jący w stołek mini-ster.
 • @miarka 14:09:18
  Prawo naturalne odnosi się do moralności, ściślej sumienia, a nie jak nazwa wskazuje do natury. To stanowione często kłóci się z naturalnym.
 • @wercia 15:16:07
  Tak, ale to akurat nic nie wyjaśnia, a nawet wprowadza w błąd tym, iż sugeruje, iż jest narzucone z góry. Pomija ducha.
  Tymczasem rzeczywistość jest taka, że to od strony ducha patrzy się "z góry", a od strony prawa "z dołu".
  Błądzić można i słuchając sumienia (jeśli nie jest uformowane w dobrym, po ludzku dojrzałym duchu).

  Dlatego błędnym jest (np. kantowskie) "prawo moralne", a prawidłowym "moralność".
  Prawidłowym jest "natura duchowa", a nie "prawo naturalne". I nieważne, że my, jeżeli mamy tu pełną świadomość rzeczy i rozumiemy o co rozmówcy chodzi, kiedy posługujemy się zwrotem "prawo naturalne", bo wejdzie w to ktoś, kto podejdzie do tematu literalnie (a lewactwo w tym celuje), a zacznie się demoralizacja, deprawacja i zgorszenie maluczkich...
  To wtedy zaraz "To stanowione często kłóci się z naturalnym", podczas kiedy używając zamiast "prawa naturalnego" słów "natura", "prawość", "moralność", albo "duch", nie dajemy lewakom miejsca na zaczepki i wypaczenia.
 • Autor
  Szanowny Pan sugeruje że są dwie drużyny.Tak dobrze to nie jest z 60 mln piłkarzy[w Polsce w pl i po za nią] grają dwie drużyny z czego w przeciwnej jest jeden zawodnik innego składu na szpicy.Reszta wrogiej krajowi drużyny to sędzia spotkania,prowadzący transmisje,właściciel stadionu,szef transmisji międzynarodowych,wynajmujący powierzchnie reklamową i reklamujący się.Bank w którego rękach jest kasa stadionu ,drużyn ,działaczy etc.Działacze tak zwani międzynarodowi i obserwatorzy.Ten mecz niestety przegrywa mocniejszy bo nie jest on uczciwie prowadzony.
 • długo nie trzeba bylo czekać
  Pro-kura Seremet ,zabiera głos w sprawie decyzji podjętych przez Sejm,chociaż jako pierdzący w stołek urzędas,nie ma na to UPRAWNIEŃ.
 • @miarka 14:09:18
  Konstytucja POWINNA BYC prawem nadrzędnym w państwie. Niestety tak nie jest, skoro można ją interpretować w zależności od potrzeb partii rządzącej, Trybunału Konstytucyjnego, czy innych.
  http://niepoprawni.pl/blog/aty/zrozumiec-wyrok-przygoda-intelektualna
 • @kfakfa 14:44:07
  Dokładnie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031