Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
112 postów 67 komentarzy

Prezes PiSu nie potwierdza, ani nie zaprzecza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wygrana Andrzeja Dudy zmieniła sytuację w PiSie na tyle, iż Prezes nie potwierdza już swojej kandydatury na przyszłego premiera.

Wygrana Andrzeja Dudy zmieniła sytuację w PiSie na tyle, iż Prezes nie potwierdza już swojej kandydatury na przyszłego premiera. Proszę poczekać, zobaczymy po wyborach, które oczywiście trzeba najpierw wygrać. Poprzednie zapewnienia o jedynej funkcji spełniającej jego ambicje zostają stonowane a niepewność co do ostatecznych wyborów Prawa i Sprawiedliwości nie została usunięta.Przedwyborcze podchody i gry taktyczne zostały rozpoczęte.

Sytuacja jest zresztą dosyć dziwna, gdyż Jarosław Kaczyński nie pogratulował publicznie sukcesu prezydentowi elektowi a ten ze swojej strony nie wymienił Prezesa jako głównego autora zwycięskiej strategii. Trudno zrozumieć podobne postępowanie tym bardziej, iż lider opozycyjnej partii nie wyraża się zbyt entuzjastycznie o prowadzonej kampanii wyborczej sztabu pani Beaty Szydło i jej wyniku. W odpowiedzi na pytanie czy jest zadowolony z rezultatów mówi Po Prostu: „nie pod każdym względem”. Brzmi to tajemniczo i otwiera spekulacje na temat tego co właściwie miał na myśli i jakie, i w stosunku do kogo,  potencjalne zarzuty może formułować.

Utrzymywanie swojej kandydatury na premiera w niepewności nie jest stylem działania, do którego Prezes nas przyzwyczaił. Wiadomo było od zawsze, że to on i tylko on taką funkcję może sprawować i było to jego największą ambicją. Ale czy wyniki i przebieg kampanii prezydenckiej zmienił jego sposób postrzegania „oczywistości”? Może czuje się już zmęczony a młody Andrzej Duda pokazał, gdzie leży przyszłość PiSu? Jak mało komu znany poseł może osiągnąć najwyższy Urząd RP zaskakując prawdopodobnie samego Prezesa? Młodość to oczywiście nie jedyny atut prezydenta elekta, gdyż jest on doskonałym przykładem wykształconego w III RP Polaka jakich jest w PiSie prawdopodobnie wielu, reprezentującego jednocześnie styl nowoczesnego i medialnego polityka zdolnego zdobywać dusze wyborców. Medialna prezentacja nie jest atutem Prezesa a w porównaniu z Dudą wygląda tylko na zmęczonego życiem staruszka marzącego o wcześniejszym przejściu na emeryturę.

Słowo stało się ciałem w PiSie i stworzyło nową sytuację dla jej starej gwardii. Zrodziło nowe pytania o najlepszą strategię wyborów parlamentarnych a stare wybory i decyzje nie są już tak jednoznaczne. Ukrycie” w piwnicy”  bezkompromisowych weteranów z Kaczyńskim na czele przyniosło rezultat ale jednocześnie paradoksalnie skomplikowało, oczywistą wydawało się do tej pory, strategię. Kaczyński bez wątpienia zadecyduje ale i on sam ma ciężki orzech do zgryzienia jaki scenariusz byłby najlepszy. Prezes jest nieobliczalny i chyba nikt tak naprawdę nie wie co mu siedzi w głowie.

Beata Szydło powiedziała niedawno, że to Kaczyński będzie premierem. Ale czy nie okaże się, iż powtórka pana Marcinkiewicza jest obecnie również możliwa? Może to ona będzie musiała firmować PiS przed wyborami? Dwie kobiety ubiegające się o fotel premiera? Byłoby to chyba unicum w skali światowej a pani Szydło nie byłaby w takiej konfrontacji bez szans. Jest również w odwodzie pan Gliński już przecież proponowany w przeszłości na przewodniczącego Rady Ministrów. Może tym razem ma większe szanse niż na ekranie Ipada?

Jarosław Kaczyński stoi, prawie na pewno, przed ostatnią życiową szansą na realizację swoich marzeń. Czy oceni sytuację tym razem właściwie do społecznych nastrojów? Czy będzie się liczył ze zmieniającymi się nastrojami opinii publicznej głosującej tak gremialnie na polityka amatora Kukiza? Czy powiew NOWEGO dotarł do niego i czy uświadomił mu oczekiwania MŁODYCH? Nie czekają oni na pewno na  starszego Pana powtarzającego od lat te same zapewnienia, obietnice i slogany wyborcze. ONI, ci NOWI chcą ZMIANY polityki a postacie z przeszłości coraz mniej do nich przemawiają. To nie jest ich ideał z Facebooka posługujący się myszką do wyłączenia telewizora i wsiadający do samochodu tylko z własnym szoferem. Młode pokolenie chce coraz bardziej identyfikacji z kimś ich przypominającym a nie tylko zawodowego polityka będącego uosobieniem tego wszystkiego co oni odrzucają.

Karty przedwyborczej walki jeszcze nie są odkryte. Trzyma je przy piersi Jarosław Kaczyński i pozostawia sobie swobodę wybrania momentu rzucenia ich na wyborczy stół. To on decyduje i nikt inny. Ale czy rzuci pokaże swojego asa czy inną kartę zdolną przebić tę Platformy nie dowiemy się zbyt szybko.Blefowanie się zaczęło

KOMENTARZE

 • Przez 8 lat osoba prezesa prowadziła do klęski PiS
  Tym razem pochowano wszystkie straszaki PiS, Macierewicza, Pawłowicz, Kaczyńskiego i dało to skutek, więc teraz Kaczyński chce się schować przed. Wygląda na to, że strategia PiS obejmuje pochowanie wszystkiego, co drażni Polaków do wyborów parlamentarnych. Potem to wylezie, a Polacy zrozumieją, co zrobili.
 • Sprostowanie
  Zdjecie na S.G to zdjęcie śp.Lecha Kaczyńskiego, wprawdzie podobny ale jednak są różnice
 • @
  najlepiej by się stało , gdyby Kukiz zdołał zgromadzić na tyle skuteczną drużynę by ci ludzie sami przejęli władzę na jesień , PiS , RN i Korwin mogliby tu jedynie pomóc , wg mnie tylko taka konfiguracja w sejmie daje możliwość jakichś zmian na lepsze
 • @Zbójnicki pies 08:48:32
  E tam...
  Kaczologia to dla mnie raczej obca dziedzina wiedzy :))
 • @Zawisza Niebieski 23:27:47
  Sygnał jest wyrażny: bez Prezesa starej gwardii PiS jest w stanie wygrywać. Jeżeli ta polityka będzie kontynuowana to i rząd na jesieni jest mozliwy dla PiSu do osiągnięcia. Ale najpierw Kaczyński musi pozostać w podziemiu.
 • @Atanatari 08:14:11
  Zawsze uważałe, że Kaczyński ze starą gwardią blokuje możliwości NOWEGO. Co okazało się w końcu prawdą. Duda pokazał, że jeśli Kaczyński zejdzie do podziemia to i powrót do władzy jest możliwy.
 • @Zbójnicki pies 08:48:32
  Jakie zdjęcie? Żadnego zdjęcia nie publikowałem.
 • @puuuq 08:56:09
  Kukiz to polityk-amator. Chce może i dobrze ale zjedzą go na 1-sze śniadanie jeżeli wprowadzi jakiś posłów do Sejmu. To Lepper bis zbierający głosy protestu ale nie umiejący ich zagospodarować.
 • @lchlip 09:04:09
  przeważnie każdy zawodowiec jest najpierw amatorem , zresztą bardziej mi tu chodzi o tych ludzi jakich zdoła dla polepszenia sytuacji Polski uruchomić , jeśli tym razem ta ekipa umiałaby wykazać autentyczną troskę o państwo bez jakichś indywidualnych ucieczek dla własnych karier , jeśli ci ludzie zdołają opracować plan odbudowy polskiego przemysłu i jakiś tego przemysłu sektor przebije się na tyle skutecznie ,że zaczniemy wreszcie zarabiać duże pieniądze , to już będzie jakiś dobry sygnał na przyszłość
 • @puuuq 09:23:26
  Polityka to zawód jak każdy inny wymagający specyficznych predyspozycji. Po obejrzeniu kilku wywiadów i wystąpień Kukiza ja takich zdolności u niego nie dostrzegłem. Jest na pewwno szczery ale wydaje się być naiwny o traktuje politykę jako sprzedawanie pewnych górnolotnych idei bez przygotowania jak je urzeczywistnić. Tak samo jak młodzież wchodząca w życie chcąca zmienić cały świat. Co z tego pozostaje po wejściu w prawdziwe życie sami wiemy.
 • @lchlip 09:02:00
  Chodzi o zdjęcie na jedynce. To akurat ja dałem.
 • @autor
  "lider opozycyjnej partii nie wyraża się zbyt entuzjastycznie o prowa-dzonej kampanii wyborczej sztabu pani Beaty Szydło i jej wyniku."

  No tak... lepsza dla niego kampania przegrana ...
  /jak w 2010 r. i status wiecznego outsidera/

  niż kampania profesjonalna, wygrana, "well-done" ...
  /i konieczność wzięcia odpowiedzialności za własne słowo jesienią/.

  Jakim trzeba być małostkowym typem, by kampanię niemożliwą ("z nierozpoznawalnego gościa w wieku niewiele starszym niż Magdalena Ogórek uczynić prezydenta), a wygraną, skwitować frazesem: "nie wszystko mi się podobało"... Dobrze że dał kasę, i tyle.
  I niech się więcej nie wypowiada na temat kampanii, bo faktycznie wszyscy uznają, że on tylko chce bywać w polityce, ale nie ponosić odpowiedzialności, czyli przegrywać.

  W sporze JK - BS (bo to jest prawdziwa oś sporu na temat kampanii, a nie AD - JK (tam nie ma sporu), oczywiście że JK poprze Dudę, bo by się zbłaźnił na maksa, gdyby go nie poparł i nie stał za nim murem, przecież to ogier z jego stajni, i dodatkowo jeszcze przez niego samego wybrany/.

  Czasem JK zachowuje się tak, jakby tkwił pośrodku Platformy Obywatelskiej i chciał tam być jak najdłużej.... by nikt go nie wytropił... nie wyciągnął za uszy i nie powiedział mu, tak jak to dziś czyni odważna Beata Szydło: "Pij piwo, którego nawarzyłeś, brachu, i to jednym haustem!".
 • Stara gwardia.
  Proce wymiany starej gwardii w PIS-ie musi być powolny, ale stały; rozłożony na kilkanaście lat.
 • @Casey 14:16:43
  W normalnym świecie /partii, firmie, rodzinie/ nie ma czegoś takiego, jak "proces wymiany starej gwardii".

  Jest za to zwykła zastępowalność pokoleń. Dokoptowywanie nowych członków zarządu spośród młodych.

  Do rewolty dochodzi, gdy następuje zabetonowanie lukratywnych funkcji, szczególnie gdy się to wiąże z nawisem demograficznym i kryzysem gospodarczym. Im dłuższy okres zabetonowania, tym radykalniejsza i krwawsza rewolta, to oczywiste.

  Rewolta nie grozi, gdy więcej miejsc pracy, niż chętnych do ich obsadzenia (zdrowa gospodarka, dająca wiele miejsc pracy.... czyli że niektórzy już są tak bogaci, że chcą z innymi podzielić się swoją pracą i płacić im za to, ale inni wcześniej do tego wniosku doszli i im pracowników podebrali).
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 08:56:20
  jak i wielu innych 8-)))))

  Pozdrowienia
 • @maharaja 12:25:44
  Między Bogiem a prawdą to podono przypisano JK tę odpowiedz do innego pytania.
  Ale trzeba również wyrażnie powiedzieć, że PUBLICZNYCH gratulacji prezydentowi elektowi JK nie złożył.
 • @Casey 14:16:43
  Kilkanaście to może za dużo, ale jak się policzy ubiegłe 8 lat to niewiele się chyba pomyliłeś.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930